5 Nisan 2016 Salı

55 Amerika' daki Kütüphaneler Nasıl


Kütüphane deyince aklımıza kocaman kitap dolu raflar, sessizlik gelir. Fısıltıyla konuşan insanlar, azıcık ses olsa uyaran görevliler. Üzeri tozlu raflarda, kocaman ansiklopediler.. Bilgi hazineleri..

Çocukluğum geli bir de aklıma. Senede bir kere yazmak zorunda olduğum yıllık ödevler. Köyde otururdum ilkokuldayken. Tabi köyde kütüphane olmadığından şehre giderdik. O zaman internet nerde:) Kütüphanenin tozlu raflarında ararsın istediğin bilgiyi fotokopi çektirirsin sonra da evine dönüp el yazısıyla yazarsın:)

Bir gün bana çocuklar koşa koşa kütüphaneye gidecek deseler inanmazdım. Oğlum o kadar seviyor ki kütüphaneye gitmeyi. Buradaki kütüphaneler ailelerin uğrak yeri olmuş. Toplumdan soyutlanmamış hatta bir o kadar içinde. Kütüphanelerin aylık programları var. Pazartesi okul çıkışı praktis günü, Salı küçük yaş çocuklar için keşfetme günü, çarşamba yazar imza günü, Perşembe dil gelişim günü, Cuma film izleme günü ,Cumartesi zumba günü gibi.. Her kütüphane farklı bir schedule sahip. Çocuklar için ayrı bölüm yapmışlar. Masalar raflar, oyuncaklar bilgisayar masaları hep onlara göre dizayn edilmiş. Çocukların kütüphane içinde oynaması için oyuncaklar var. Gelişim kitapları onların alabileceği mesafede rengarenk cıvıl cıvıl..

Kütüphane üyelik sistemiyle çalışıyor. Kartın oluyor. İstediğin filmi, dvd yi, kitabı alıyor okutturuyorsun kartına, zamanı gelince getirip iade ediyorsun. Sıkı durun burası önemli: çocuklarınız için kaliteli gelişimi destekleyici oyunlar bile alıp eve götürebiliyorsunuz. Biz aşağıdaki oyuncak ve kitapları aldık mesela. Hafta da iki sefer kütüphaneye gider olduk. Geçen akşam oğlum oynadı, istediği kitapları aldı resimlerine baktı, eve gelirken de istediklerini getirdi:)

Şimdi ücretini merak edenler vardır? Bedava evet yanlış duymadınız bedava:) Tabi geri götürdüğünüzde inceleniyor onlar, kırıp dökmek yok:) Çocuklar da alışmışlar bu düzene ne kütüphanede bağırıp çağırıyorlar, ne de aldıklarına kötü davranıyorlar..

55 yorum:

 1. Çok özendim . Bizde bu günleri görecek miyiz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah görürüz Türkiye de. Umut edelim

   Sil
 2. Neden toplumca gelişemiyoruz? Neden çocukları okumaya alıştıramıyoruz? İşte cevabı.. Küçük yaşta çocuklara sevdiriyorlar kütüphaneleri. Ağaç yaşken eğilir boşuna dememişler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle ağaç yaşken eğilir. Benim oğlum şuan çok seviyor

   Sil
 3. Ne güzel bir sistem. İmrendim doğrusu. Medeniyet böyle azimle gelişir elbet. Zihinler çalışmalı. Üretmeli.

  YanıtlaSil
 4. Toplumu ve çocukları kitap okumaya özendirmeye yönelik bir uygulama.Toplum olarak bizde kitaplar öcü gibi gösteriliyor ve ceza aracı olarak kullanılıyor.Özendim doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de öcü gibi gösterildiğini düşünmüyorum aslında. Ama sevdirmek için çok çaba harcanmiyor

   Sil
 5. Çok güzelmiş, Turkiye'ye de acilsaaa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke açılsa. Ama insanlarımız kurallara uyar mı bilmem

   Sil
 6. Ama eğitirsen istediğin gibi yönetemezsin,sorgular,sesi çıkar.O yüzden bize uymaz.Harika bir paylaşım,umarım torunlarımız görür böyle güzellikleri

  YanıtlaSil
 7. Ne kadar güzel... Bizim bu sistemi kurmamız ne kadar sürer acaba...
  Sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
 8. Süpermiş gerçekten benim büyük kuzu artık burda yatardı herhalde:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yatardı kesin içinde yemek için kafeterya da var;)

   Sil
 9. Ne güzel aynı Türkiye deki gibi demeyi isterdim ama maalesef :)

  YanıtlaSil
 10. Ne kadar güzle bir sistem oluşturmuşlar. Bizde de kütüphaneden alınan bir çok kitap geri gelmez. Kitap alıyordum, kartım olsa dahi bir güvensizlik vardı görevlilerde. Darısı bizim başımıza bu sistemin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkemiz de bu sistem gelse bile insanlar kurallara uymaz ki. Malesef

   Sil
 11. ben de ingilteredeki kütüphanelere o kadar özenmiştim ki :-)

  YanıtlaSil
 12. Çok eğlenceli bir yere benziyor ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok güzel faydalı eğlenceli aktivite ler var

   Sil
 13. harika gerçekten imrenilesi

  YanıtlaSil
 14. Nasıl imrendim bilseniz. İlime, irfana değer vereceğimiz günler gelecek elbet.

  YanıtlaSil
 15. Bu samimi paylaşımınızı beğenerek okudum. Teşekkür ederim. Oldukça güzelmiş oradaki kütüphaneler. Bizde nerde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim okuyup yorumunu bıraktığın için

   Sil
 16. Çok güzel.. Çocuklar burada huzur bulur..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar çok mutlu, severek geliyorlar kütüphaneye

   Sil
 17. Bayıldım bu kütüphaneye
  Keşke maddi gücüm olsa da çocuklara bu kadar büyük olmasa da benzer sistemle çalışan bir kütüphane açabilsem, ya da Türkiyede böyle bir organizasyonun içinde yer alabilsem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşünen insanlarımız oldukça olur inşallah

   Sil
 18. Bu nasıl güzel bir kütüphane vallahi içim eridi.Bizim çocuklarımız hiç görmeyecek sanırım :(. Çok şanslısınız gerçekten :) sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut edelim yine de. Birgun böyle güzellikler ülkemizde de olur

   Sil
 19. İşte adamlar ondan gelişiyorlar. Biz burda nelerle uğraşıyoruz. Kalitemiz iyice düştü. Ben böyle bir kütüphaneden çıkmazdım herhalde. Çoğu şeyi o kadar geriden takip ediyoruz ki anlatamam. Almanyada geçen çocukluğumu ancak çocuklarıma yaşatabiliyorum, düşün kaç yıl öncesi daha yeni yeni Türkiye de. Amerikada yaşamı çok beğenen yakın arkadaşlarım var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amerika da yaşam gerçekten çok iyi. Çok rahat. Herkes kendi işine bakıyor. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Kurallar insanlarca sindirilmiş

   Sil
 20. Darısı Ülkemize diyeceğim de burada ortalık toparlama yerine dağıtmakla uğraşır oldular Kız kardeşim de İngiltere de onlar da kütüphane den böyle faydalanıyorlar kızları tam bir kitap kurdu oldular.
  teşekkürler dilerim yeni nesile nasip olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İngiltere de de çok güzelmiş sistem. Bizim ülke de dediğin gibi ortalık karıştırılıyor. .

   Sil
 21. Diğerlerini bilmem ama New York kütüphanesi muazzam bir yer! Bu arada dediğiniz gibi pek çok aktivite, müze ücretsiz. Bizim uyduruk piknik alanları bile ücretli iken oradaki koca Central Park'ı bedava gezmek insana kendini değerli hissettiriyor. Müslüman olan biziz ama müslüman sıfatlarına onlar daha çok sahip görünüyor. Ne diyelim Allah bizim millete de basiret versin. Takipteyim kardeş ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada çoğu konuda ben de aynı şeyi getiriyorum aklıma. Muslumanligin sahip olması gereken birçok özellik var onlarda

   Sil
 22. Bizim kırk fırın ekmek yememiz lazım daha

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru ama yine de karamsar olmayalım

   Sil
 23. Yanıtlar
  1. Deep ne güzel dimi. Türkiye de olsa kütüphaneden cikmazdin

   Sil
 24. Çok güzel. Bizdeki kütüphane kücük ama üyelik karti sistemi var. Çocuklar okuma kösesini çok seviyor. Bizde de bir hafta tutatsan bedava bir haftayi gecersen 0.25 cent ödüyorsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplarda ve oyuncaklarda 3 hafta süre var, dvd ise 1 hafta. Geçersen ücretli.

   Sil
 25. Bizim kütüphanelere de bir çekidüzen verilmeli bence...

  YanıtlaSil
 26. İmrenerek okudum sistem şahane, eğitim süper... Üstelik de parasız...

  YanıtlaSil
 27. Hayran kaldım. Darısı başımıza. Ben ücretlisine de razıyım böylesinin. Ülkemizde böyle bir sistem oturtulduğunda ben kaç yaşında olurum acaba. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel gerçekten bizim ülkemiz dede ol sa keşke..

   Sil
 28. Bir tuhaf oldum şimdi :-(( çocukları öğrensin yetişsin diye neler yapıyorlar. Dünyayı sermişler önlerine resmen. Bizde burada ebeveynler olarak çocuklarımıza biraz fazladan bir şey öğretebilmek için kendimizi paralıyoruz. Böyle olmaması gerekli :-(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten. Harika bir uygulama. Keşke Türkiye de olsa diyerek geziyorum. Çok faydali.

   Sil

Ana Sayfa
Blog Tema Tasarım : Sosyal Medya Kafe
SEVDİCANN COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.