27 Mart 2016 Pazar

45 Easter Paskalya Bayramı Nedir


Easter egg- paskalya yumurtası
Paskalya Bayramı Hristiyanlar tarafından kutlanan önemli bir gündür. Hz. İsa' nın çarmıha gerildikten sonra 3. gün dirilişi kutlanıyor yani. En önemli bayramlardan birisi. Her yerde farklı adetler gelenekler var. Genelde yumurta   boyama ve tavşan figürü ortak. Amerika' da benim yaşadığım yerde de çok güzel Aktiviteler yapıyorlar. Burada zaten peşi peşine bir çok özel günleri var. Biri bitiyor hop tezgahlarda diğer özel günün ürünleri yerini alıyor. Etkinlikler topluma mal edilmiş yani hemen hemen herkes uyguluyor. Kapı süsünden ev dekorasyonuna kadar herşeyi değiştirenler bile var.

 Örneğin: Hallowen oldu her yer hallowen temalı ürünlerle doluydu. 1 ay sürüyor bu hazırlıklar dekorlar falan. Hallowen bitti ertesi gün  her yer christmas figürlü ürünlerle doldu. Christmas bitti ertesi gün hemen sevgililer günü ürünleri sardı her yanı. Sevgililer günü sadece sevgililer kutlamıyor. Okullarda çocuklar etkinlik yapıyor. Aileler birlikte kutluyor. Sevgililer günü bitti ertesi gün easter hazırlıkları başladı. Her yer tavşan ve yumurta figürleriyle doldu. Bu işten en karlı çocuklar çıkıyor. Ne güzel eğleniyorlar.

 Easter yani paskalya bayramı 27 Mart pazar günüydü yani dün. Aile büyükleri hediye paketleri hazırlayıp çocuklara hediye ediyor. İçine bir çok şey koyuyorlar. Bir çok ürün satılıyor bu günler için mağazalarda. Ateş pahası da değil öyle.. Yumurta boyuyorlar çocuklarla birlikte:)

Bir iki gün öncesinde çeşitli yerlerde büyük sahalara içinde şekerlemeler , ödül ticketları olan yumurtalar koyuyorlar. Çocuklar yaş gruplarına göre yarışıyor. Cumartesi günü biz de katıldık. Sahanın etrafına dizildik. 3-5 yaş arası bir çok çocuk ellerinde sepetleriyle gelmişlerdi. Başla anonsuyla çocuklar yumurtaları yoplamaya başladı. Topladıkları yumurta onların oluyor. Benim oğlum alışkın olmadığından fazla toplayamadı:( Sonra oturup herkes yumurtalarını açtı içinden çıkanlara baktı. Çok eğlendi çocuklar.

İçim burkuldu sonra içimden dedim ki bizim oralarda da olsa böyle aktiviteler. Çocuklar aileler birlikte eğlense ne güzel olur. Sonra aklıma şu geldi. Kesin bir kavga çıkardı. Senin çocuğun benimkini itmiş, yumurtasını almış, Önce benim çocuğum görmüştü falan... İnanın hiç bir tartışma çıkmadı, herkes o kadar saygılı ki birbirine. Aldığı yumurtayı bile veriyorlar sana ..

Ertesi gün arkadaşım evine davet etmişti. Oraya gidecektik kapıyı açtık ki ne görelim. Bu küçük sevimli içi yumurta dolu tavşanlı sepeti görmeyelim mi. Kim bıraktı bilmiyoruz. Ama çok mutlu olduk:)

Ben de arkadaşımın çocukları için aşağıdaki tavşan şeklindeki hediyeleri hazırladım. Yumurtaların içine şekerlemeler ve hediye kartları koydum. Eğlendi çocuklar. Oğluma aşağıdaki hediye paketini hazırladım çok mutlu oldu:)


Biz çok güzel bir gün geçirdik. Paskalyayı kutladık diye dinimizden de dönmedik. Çocuklar eğlendi o kadar:)

Değerleri yorumlarınızı esirgemeyiniz:)

45 yorum:

 1. Bazı Paskalya yumurtalarını resmen sanat eseri gibi boyuyorlar ya, onu çok beğeniyorum. Ve evet maalesef bizde olsa, kavga çıkardı. Nasıl kendinden başkasını düşünmeyen bir toplum olduk böyle :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel şeyler yapıyorlar haklısın. Sen de aynı düşünüyorsun dimi nasıl bir toplum olduk. Üzülerek yazdım o kısmı.

   Sil
 2. ne kadar eğlenceli olmuş sevdican.kapıya konan hediye de çok güzel. bizde de olsa ya böyle şeyler:)
  uzun zamandır mı oradasın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaklaşık 7 aydır buradayım ben. Kapıya konan hediye çok ince. İyilik yap denize at kelimesi bize ait ama başkaları daha iyi kavramış:)

   Sil
 3. İnsanların gönlünü almak ve dostluk kurmak ve esas olan niyettir. Hele İslam inancınad ruhbanlık da yoktur. Bizim insanlara ve bütün varlıklara karşı saygılı olammız ve adaletli davranmamızdır. Çocukları sevindirmek ise masumiyeti sevindirmektir. Temiz bir kalbe bir gülücük ve bir öpücük kondurmaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim.

   Sil
 4. Şu tavşan hediyeler süper olmuş özellikle ♥ ruhum hala çocuk galiba :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin bir yanı çocuk kalmalı ki iyilikler bitmesin:)

   Sil
 5. Harika çok seviyorum bu tür günleri. İspanya'da denk gelmiştim Paskalyaya nasıl da güzel kutluyorlardı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen de denk gelmişsin içinde olunca daha iyi anlıyor insan, daha çok eğleniyor.

   Sil
 6. Ne kadar güzel olmuş. Kültürlerine sahip çıkmalarına hayranım zaten. Çocuklar nasıl da eğlenmiştir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kültürlerine sahip çıkmaları gerçekten benim de çok hoşuma gidiyor. Nasıl da hep beraber uyguluyorlar:)

   Sil
 7. Gerçektente güzel bir etkinlik,başta çocuklara yönelik olması da güzel.Büyük olarak bu hediyelere ben bile hayır diyemem.Çocuklarımıza bu saygıyı aşılayıp ,örnek olursak bence de hiç sorun çıkmaz.İnşallah başarırız. Sevgiyle kal canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah başarırız Şükran. Çoğu anne çocuğuna hırsı aşılıyor farkında olmadan:(

   Sil
 8. amerikada yaşadığınızı bilmiyordum ne güzel :)

  YanıtlaSil
 9. Bence çok eğlenceli bir gün. O yumurtaların boyanması falan çok hoş oluyor ama işin içine günahı karıştırıyorlar insan paskalya demeye bile korkuyor. :D Hayır niye günah olsun ki yani... :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hristiyenların kutladığı dini bir bayram olduğu için karşı çıkılıyor. Biz eğlence kısmına katılıyoruz. Dini olarak bişey yapmıyoruz. Baharın gelişini kutluyoruz bir nevi:)

   Sil
 10. Benim Annem Alman , bu yüzden biz iki kültüründe bayramlarını kutlardık , paskalya bayramını da çok severek kutlardık . Yumurta bulduğumuzda ne kadar çok mutlu olurduk :) Yeğenime de ufak bir sepete yumurta hazırladım :) dün oda buldu ve sepetlerine doldurdu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeğenin de ne kadar mutlu olmuştur. Çocuklar için güzel etkinlikler

   Sil
 11. İyi eğlenceler o zaman. Din değil de bir kültür olmuş artik ve siz de orada yaşayan biri olark bu kültürü cocuklara da yaşatmak istemişsiniz. Keske bizim dini geleneklerimizde boyle güzelce çaktırmadan benimsetilse. Oyun eğlence gibi öğrense cocuklar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kocaman bi keşke diyorum. Güzel geleneklwrimizi biz uygulamiyoruz ki..

   Sil
 12. ilahii bende yumurtaları gerçek zannetmiştim içi şeker doluymuş tam bana göre :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyanan yumurtalar gerçek oluyor içindeki yumurta akitiliyor. Plastiklerin içine şeker konuluyor

   Sil
 13. Yumurtaların üzerinde ki desenler çok hoş. Farklı kültür ve etkinlikleri öğrenip, yaşamak güzel olsa gerek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı kültürleri görmek, öğrenmek güzel eğlenceli oluyor

   Sil
 14. gerçek yumurtaları da boyuyorlar sanırım ben de onu merak ediyorum))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yukaridakiler gerçek yumurta. Küçük bir delik açılıp içi çıkarılıyor. Sonra da boyanıyor

   Sil
 15. Ah sevdicann canım.İşte kültür farkı.Gerçekten ben sadece idare edilemediğimiz için mi böyleyiz diye düşünsem de tek buna bağlayamıyorum...Hiç bir şeyi tadında yapmıyoruz.İnan ülkem için üzüldüm.Gurbette yaşamak zordur sevdicann kızım, ama kim bilir ne kazanımların oluyor canım.Sevgimle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan toplum olarak çok değiştik bence. Bunda inanç eksikliği de etkili.

   Sil
 16. Ne güzel anlatmışsınız :)

  YanıtlaSil
 17. :))) Kesin kavga çıkardı kısmına ne kadar katıldığımı anlatamam çok haklısın. Ama dediğin gibi bizde de yapılmalı böyle etkinlikler. Keşke insanlarımız bazı şeylere daha ılıman yaklaşabilseler. Ahh ahh keşkeler bitmez bizde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke dedikçe üzülüyorum ben. Niye böyle olduk sahi. Ya da biz mi çok umutsuzuz diyeceğim ama hiç güzel bir haber de olmuyo ki son zamanlarda

   Sil
 18. Rengarenk, en çok çocuklar mutlu oluyordur. Bu tür gelenekler insanlar arasındaki bağı kuvvetlendiriyor sahiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel gelenekler. Ve toplum olarak kutluyorlar. Aileler çocuklarıyla birlikte eğleniyor

   Sil
 19. Aynen bizde de cok önem veriyorlar sembolik seylere. Paskalyada bahcelwre yumurta cikolata saklanir çocuklara tavsan saklamis denir arar dururlar. Biz de süsleyip bahceye sakliyoruz cocuklar cok egleniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz de yapıyorsunuz demek. Çok eğlenceli gerçekten.

   Sil
 20. Yumurta boyamak çok zevkli geldi bana :)) Orda bir minyon gördüm ama çohh datlu ki :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlla paskalya olmasına gerek yok sen de boya minyon yap çeşitli

   Sil
 21. Etkinliklerine oldukça sadıklar anlaşılan... iyi tabi böyle olması... Nesilden nesile aktarılması..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi olmaz mı. Bizler de uygulasak unutturmasak keşke

   Sil
 22. Burda Ostern diyoruz aslinda baharin gelisi anlamini daha cok duYdum bizdeki ilk cemrenin dusmesi gibi :) Naparsin biz de kendimize Gore dini olmayan anlanlarini ariyoruz ki ozellikle yurtdisinda cocuklularin kacamayacagi bir Tür erkinlik. Cocuga Hz isa nin Dirilisi degil de baharin gelisi diyoruz ;) kOstebekler tavsanlar yumurtalar ;)))

  Ostern disindaki zamanlarda da haslanmis bei boyanmis yunurtalar satiyorlar... Neyseki gecti simdi gelsin diger kutlamalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizinki de iyiymiş. Baharın gelişini kutlamak için yapılabilir. Biz bunun için nevruz kutlardik ama artık o bir soruna dönüştü

   Sil
 23. Bu yayın için epeyce geç kalmışım ama olsun geriye dönüp yayınlarını okumak da güzel :)
  Paskalya burda da benzer şekilde kutlanıyor, yumurtaları bahçeye gömüp çocukların bulmasını sağlıyorlar :)
  Ayrıca da kutlama sözüne kesinlikle katılıyorum kutladın diye dinden dönmedik :) süpersin sen :)

  YanıtlaSil

Ana Sayfa
Blog Tema Tasarım : Sosyal Medya Kafe
SEVDİCANN COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.